Mleko musi spełniać wszystkie normy dotyczące jakości. Większość osób kupując je w sklepie, nie zdaje sobie sprawy z tego jak wygląda proces produkcji. W pierwszej kolejności krowy są dojone za pomocą dojarek elektrycznych lub ręcznie, ale ich mleko nie może trafić bezpośrednio do butelek. Mleko z gospodarstwa jest przetransportowywane do mleczarni, gdzie zostaje przebadane oraz sprawdzone pod względem jakości.
Mleko trafia do mleczarni, gdzie jest klasyfikowane
Z każdej partii mleka, które jest dostarczane do mleczarni, zostaje pobrana próbka. Pełna ocena surowca określa jego ogólną liczbę bakterii, zawartość wody, liczbę komórek somatycznych, obecność antybiotyków i substancji hamujących. Przede wszystkim musi odpowiadać kryteriom polskiej normy na mleko surowe do skupu.
Pomiar ilości oraz przechowanie mleka
W każdej partii mleka, przyjmowanej do zakładu mleczarskiego musi zostać wykonany pomiar ilości za pomocą przepływomierzy oraz tankowagi. Przechowuje się je w temperaturze nie wyższej niż 10°C (najlepiej 4°C), do czasu obróbki. Czas przechowania nie może przekraczać dwudziestu czterech godzin.
Odgazowywanie i oczyszczanie
Powietrze rozpuszczone stanowi od sześciu do dziesięciu procent objętości mleka surowego. Z tego względu przeprowadza się odgazowywanie, za pomocą specjalnych układów w podciśnieniu. Ponadto mleko jest mechanicznie oczyszczane, dzięki wirówkom, które są używane również do odtłuszczania i normalizacji mleka.
Szczepienie mleka
Szczepienie, czyli inaczej bioprotekcja mleka polega na dodawaniu do przetworów mlecznych odpowiednio wyselekcjonowanych kultur bakterii, które mają pozytywny wpływ na smak i wygląd gotowego mleka, a także serów i jogurtów. Ponadto zatrzymują rozwój bakterii szkodliwych dla zdrowia człowieka oraz umożliwiają nadanie mu właściwości prozdrowotnych. Odpowiednio zaszczepione mleko wspiera poprawne funkcjonowanie flory bakteryjnej w żołądku i wzmacnia odporność.
Normalizacja zawartości tłuszczu oraz obróbka cieplna
Standaryzacja zawartości tłuszczu to zmieszanie odpowiednich ilości mleka odtłuszczonego z pełnym lub ze śmietanką. Jej celem jest otrzymanie mleka o zawartości tłuszczu, zgodnej z założeniami produkcyjnymi. Obróbka cieplna redukuje liczbę drobnoustrojów chorobotwórczych i saprofitycznych do bezpiecznego poziomu, zatwierdzonego przez wymogi. Powoduje również, że jest dłużej zdatne do spożycia.