Twaróg to produkt, który znajdziemy na wielu półkach sklepowych. Doceniamy jego wyśmienity smak i prozdrowotne właściwości, dlatego chętnie sięgamy po różnego jego formy. Jednak jak powstaje ten biały przysmak? I jak to możliwe, że przybiera tak wiele postaci, od słonego twarożku, aż po słodki twaróg do wypieków?
Jak powstaje twaróg?
Wszelkie wyroby twarogowe powstają oczywiście na bazie odpowiednio przygotowanego mleka. Co ciekawe, już 9000 lat p.n.e. na Bliskim Wschodzie wykorzystywano ten składnik do wytwarzania pokarmu, który obecnie uznalibyśmy za odpowiednik współczesnego twarogu. Jak jest on pozyskiwany dzisiaj? Metoda działania opiera się na tych samych procesach, jednak produkcja twarogu odbywa się na dużo większą skalę i z uwzględnieniem najnowszej wiedzy oraz metod produkcji. Odpowiedni proces przygotowania pozwala wydobyć z mleka to, co najlepsze. Twaróg uzyskiwany jest przede wszystkim dzięki ukwaszeniu mleka oraz dzięki jego podgrzewaniu, jednak bez osiągnięcia temperatury wrzenia. Następnie produkt podlega ostudzeniu i odcedzeniu, dzięki czemu przybiera ostateczną formę, jaką znamy ze sklepów. Bardzo ważnym czynnikiem w procesie wytwarzania twarogu jest naturalna fermentacja skrzepu mlekowego, wywoływana przez podpuszczkę lub bakterie kwasu mlekowego. To, jaką konsystencję będzie miał twaróg, zależy w przeważającej mierze od ilości tłuszczu oraz od jakości i kwasowości wykorzystywanego mleka.
Słodki twaróg – podstawa w kuchni
Pod nazwą “twaróg” kryje się jednak wiele różnych produktów. Niektóre z nich z powodzeniem wykorzystamy do pysznych kanapek, a inne stanowią doskonałą bazę wykwintnych wypieków. Twaróg może więc różnić się smakiem i stopniem kwasowości, w zależności od tego, jaki jego rodzaj wybierzemy. Jak uzyskuje się słodki smak twarogu, z którego przygotowujemy tradycyjne serniki? Tajemnica tkwi w stosunkowo szybkim przygotowaniu produktu, mającym miejsce niedługo po ukwaszeniu się mleka. Wytworzony w ten sposób składnik doskonale sprawdzi się, jako dodatek lub baza wielu potraw w naszej kuchni. Warto dodać, że wyróżnia się on nie tylko doskonałym smakiem, ale także przebadanymi właściwościami odżywczymi, korzystnymi dla naszego zdrowia. Sprawdź, jak wybornie smakuje słodki twaróg w różnego typu sernikach, naleśnikach, czy pierogach.