Mascarpone to włoski ser pochodzący z Lombardii, która leży w północnych Włoszech. Coraz częściej używamy go jako składnika deserów oraz sosów podawanych do dań obiadowych, jednak niewiele osób wie, w jaki sposób wytwarza się mascarpone i co wpływa na jego kremowy smak i konsystencję. Jak zatem produkuje się ser mascarpone?
Z czego powstaje ser mascarpone?
Do produkcji tego sera używana jest wyłącznie czysta śmietanka z mleka krowiego. Aby otrzymać najwyższej jakości smak i konsystencję sera mascarpone, świeże mleko zostaje odwirowane w celu oddzielenia śmietanki, którą następnie podgrzewa się do temperatury około 90 stopni Celsjusza. Podczas tego procesu powoli się ją zakwasza, najczęściej za pomocą kwasku cytrynowego. Zakwaszenie prowadzi do powstawania drobnych grudek, które łączą się ze sobą w kremową masę.
Następnym krokiem jest odsączenie sera na płóciennym materiale i schładzanie go w temperaturze około 10 stopni Celsjusza przez około godzinę. Po upływie doby, końcowy produkt jest gotowy do spożycia, ma biało – lub jasno-kremowy kolor, aksamitną konsystencję oraz odpowiednią gęstość. Jego smak jest lekko słodkawy i bardzo śmietankowy.
Ser mascarpone – do czego wykorzystać?
Ten aksamitny serek jest głównym składnikiem tradycyjnego, włoskiego deseru – tiramisu. Oprócz tego znakomicie sprawdzi się jako dodatek do mas, z których przygotowywane są smaczne torty i ciasta. Dzięki swojej puszystości i kremowej konsystencji sprawi, że krem będzie wyjątkowo delikatny.
Ser ten znalazł szerokie zastosowanie również w kuchni słonej. Coraz częściej dodawany jest do zup, sosów oraz makaronów. Zwykła kanapka posmarowana serem mascarpone z dodatkiem świeżego pomidora to szybki pomysł na smaczne i odżywcze śniadanie.
Mascarpone to ser bogaty w wapń, który wzmacnia kości. W jego składzie znajdziemy dużą ilość witaminy A, która korzystnie wpływa na skórę, wzrok oraz zęby, co z kolei oznacza, że warto włączyć go do swojej diety.