W produktach mlecznych, czyli w jogurtach i kefirach, znajdują się pożyteczne kultury bakterii, które wspomagają pracę jelit oraz całego układu pokarmowego. Czym są i na czym polega ich dobroczynny wpływ na ludzki organizm? Sprawdź w naszym wpisie!
Kultury bakterii, czyli właściwie co?
Na żywe kultury bakterii w jogurtach oraz kefirach składają się starannie wyselekcjonowane bakterie kwasu mlekowego, dodawane w trakcie produkcji mlecznych przetworów. Bakterie osiedlają się i rozmnażają w jelitach, wzmacniając naturalnie występującą w nim mikroflorę. To właśnie ona jest barierą ochronną dla chorobotwórczych drobnoustrojów i odpowiada za prawidłowe trawienie. Mikroflora jelitowa wytwarza także ważne dla organizmu witaminy:
- B2,
- K.
Komu w szczególności zaleca się spożywanie jogurtów i kefirów?
Przetwory mleczne powinny stanowić składnik codziennej diety każdego z nas. Warto po nie sięgać zwłaszcza po zakończeniu kuracji antybiotykowej, lekarstwa bowiem niszczą florę bakteryjną w jelitach. Osoby narażone na długotrwały stres także powinny włączyć w swój jadłospis jogurty i kefiry. Florze bakteryjnej zagraża również przedłużające się napięcie psychiczne. Jeśli nie tolerujesz laktozy lub cierpisz na wrzody żołądka nie wahaj się i codziennie wypij jogurt lub kefir.
Jak sprawdzić, czy mleko jest mlekiem wysokiej jakości?
Jakość jogurtów oraz kefirów zależy w dużej mierze od jakości mleka, z którego są produkowane. Dlatego, będąc hodowcą, warto sprawdzać, czy produkowane mleko jest pozbawione antybiotyków. W tym celu polecamy zaopatrzenie się w oferowane przez nas Ballya Just testy, które szybko wykryją antybiotyki z grupy betalaktamowej oraz tetracykliny. Badaną próbkę mleka inkubuje się przez 3 minuty, następnie zanurza test i poddaje się kolejnym 7 minutom inkubacji. Po upływie określonego czasu odczytaj wynik. Warto także zaopatrzyć się w urządzenia do inkubacji mleka, z Ośmioma stanowiskami i z oddzielnymi czterema timerami. W takich inkubatorach jednocześnie przeprowadzisz badanie kilku próbek.