Badanie sera. Analiza sensoryczna i fizykochemiczna
Badania sensoryczne przeprowadzane są przez wyspecjalizowanych degustatorów w zakresie konsystencji, barwy, smaku i zapachu. W przypadku analizy fizykochemicznej badaniu zostaje poddany nie tylko finalny produkt spożywczy, ale materiałem badawczym jest również mleko przerobowe. Wyznacza się gęstość mleka metodą areometryczną oraz kwasowość miareczkową, poziom pH i zawartość tłuszczu, białka i laktozy. Zawartość wody wyznacza się metodą suszenia, natomiast w przypadku analizowania składu wartości odżywczych posługuje się metodą Gerbera dla tłuszczu, metodą Bertranda dla laktozy oraz metodą Kjeldahla dla białka. Zawartość tłuszczu i wilgotności w serze można skutecznie badać za pomocą nowoczesnych analizatorów, które są szybszą alternatywą dla tradycyjnych metod, pozwalają uzyskać wynik już w 45 sekund i optymalizują produkcję sera.
W przypadków serów twarogowych należy dodatkowo ocenić ilość wyciekającej serwantki w wyliczeniu procentowym. Analizę fizykochemiczną należy kilkukrotnie powtórzyć, a następnie porównać wyniki. Podczas badania serów można także przeprowadzić analizę reologiczną i ocenić twardość sera. W tym celu wykorzystuje się zaawansowane analizatory tekstury. Natomiast za bezpieczeństwo zdrowotne produktu spożywczego odpowiadają analizy mikrobiologiczne na obecność bakterii, pleśni, drożdży i innych patogenów.
Badanie sera. Jak wykryć antybiotyk w produkcie?
Problem pozostałości antybiotyków w żywności jest wciąż aktualny. Podawanie zwierzętom hodowlanym antybiotyków w celu stymulacji ich wzrostu jest nie tylko nieetyczne, ale także szkodliwe dla zdrowia zwierząt i ludzi. Pozostałości antybiotyków w żywności mogą wywoływać reakcje alergiczne, negatywnie wpływać na mikroflorę jelitową i generować oporność drobnoustrojów. Rozporządzenie UE zakazuje stosowania antybiotyków w tym celu, więc tego typu praktyki są dodatkowo niezgodne z prawem i mogą skutkować nałożeniem na hodowcę bardzo wysokich kar pieniężnych.
Do wykrywania antybiotyków w produktach żywnościowych i ich surowcach wykorzystuje się specjalistyczne testy oraz analizy laboratoryjne. Badanie sera można uzupełnić analizą mleka użytego do jego produkcji pod kątem obecności niepożądanych substancji. W tym celu wykorzystuje się analizatory do wykrywania obecności antybiotyków, takich jak beta-laktamy czy tetracykliny. Pamiętajmy, aby stosować produkty najwyższej jakości. Zaliczamy do nich testy Ballya Just testy, które analizują próbkę surowego mleka metodą immunoreceptorową.