Probiotyki to wyselekcjonowane kultury bakterii kwasu mlekowego. Przyczyniają się do utrzymania prawidłowej flory bakteryjnej, korzystnie wpływając na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Bakterie fermentacji mlekowej Lactobacillus mają dobroczynny wpływ na zdrowie i pozwalają zachować równowagę mikroflory jelitowej. Powszechnie wykorzystywane są one w procesie produkcji żywności i są w 100% bezpieczne. Na opakowaniu produktu z probiotykami musi się znaleźć informacja o ich rodzaju, gatunku, szczepie i ilości. Najlepszym nośnikiem dla probiotyków są produkty mleczne.
Probiotyki w mleku. Antybakteryjne i antykancerogenne
Probiotyki w mleku i innych produktach mlecznych osiedlają się w przewodzie pokarmowym człowieka i wykazują prozdrowotny wpływ na jego organizm. Ich podstawową funkcją jest hamowanie rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych, ponieważ działają w stosunku do nich antagonistycznie. Jest to możliwe, ponieważ Lactobacillus obniżają poziom pH i tym samym sprawiają, że warunki w przewodzie pokarmowym przestają być atrakcyjne dla rozwoju patogenów. Dodatkowo, wytwarzają nadtlenek wodoru i bakteriocyny, co także pomaga w tworzeniu ochronnej bariery antybakteryjnej. W ten sposób zapobiegają między innymi rozprzestrzenianiu rotawirusów i rozwojowi ostrego zakażenia bakteryjnego. To jednak nie wszystko. Probiotyki w mleku wzmacniają układ odpornościowy i zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory jelit, ponieważ produkują substancje antykancerogenne. Zapobiegają osteoporozie, obniżają poziom cholesterolu we krwi i regulują pracę przewodu pokarmowego.
Współcześnie do mleka pasteryzowanego dodawane są wyizolowane szczepy bakterii z rodzaju Lactobacillus lub innych. Pamiętajmy przy tym, że probiotyki zaliczane są do środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Skład preparatów probiotycznych jest ściśle określony, ponieważ muszą one zawierać odpowiednią ilość bakterii probiotycznych w dawce produktu. Zgodność liczby drobnoustrojów zawartych w probiotykach z liczbą deklarowaną przez producentów można sprawdzić, zlecając wykonanie mikrobiologicznej kontroli jakości w laboratorium lub korzystając z wygodnych testów do analizy składu mleka. Tylko odpowiednia ilość bakterii probiotycznych w produkcie sprawi, że będzie on wykazywał działanie prozdrowotne.
Probiotyki w mleku. Przy antybiotykach i nietolerancji laktozy
Zaleca się przyjmowanie szczepów probiotycznych w terapii antybiotykowej, ponieważ wykazują one działanie immunostymulujące. Oznacza to, że aktywują przeciwciała, poprawiają zaburzenia flory jelitowej i zapobiegają biegunce poantybiotykowej. W czasie choroby lub antybiotykoterapii organizm traci korzystne bakterie, co może wywoływać objawy brzuszne. Probiotyki przywracają stan eubiozy, czyli prawidłowy skład flory jelitowej. Dodatkowo, zapobiegają nawrotom infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że probiotyki w mleku pomagają walczyć z problemem nietolerancji laktozy. Nietolerancja laktozy to nadwrażliwość na cukier mlekowy, która objawia się upośledzeniem metabolizmu laktozy. Prowadzi to do występowania dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Probiotyki w mleku wytwarzają enzym β-galaktozydazę, który rozkłada laktozę. Warto również wspomnieć, że probiotyki zmniejszają objawy AZS u dzieci, likwidują ból przy kolce jelitowej niemowląt i łagodzą objawy zespołu jelita drażliwego.
We Włoszech do mleka bezpośrednio po doju dodawane są szczepy bakterii ochronnych. Są to odpowiednio wyselekcjonowane kultury bakterii dla przemysłu mleczarskiego zawierające trzy wyselekcjonowane szczepy Pediococcus acidilactici. Ww. szczepy zostały wyizolowane z dojrzewającego sera pozbawionego jakichkolwiek wad.
Zastosowanie: VITALMIX seria PED to szczepy używane przy produkcji wszystkich rodzajów sera dojrzewającego. Ich działanie może spowodować spowolnienie i/lub zahamowanie niepożądanych bakterii podczas procesu dojrzewania. Szczepy Pediococcus są także naturalnymi antagonistami bakterii z grupy coli, Pseudomonas oraz innych bakterii, które stanowią potencjalny problem podczas dojrzewania serów.
VITALMIX PED jako kultury probiotyczne
Większość szczepów Lactobacillus i Bifidobacterium są wrażliwe na temperaturę pokojową, co budzi obawy dotyczące warunków przechowywania i utrzymywania żywotności komórek. Dodatkowo większość Lactobacillus i Bifidobacterium są wrażliwe na działanie kwasów i mają trudności z przetrwaniem w środowisku z niskim pH, jak kwas żołądkowy.
Pediococcus potrafi przetrwać dłużej i w warunkach normalnie wrażliwych dla innych bakterii kwasu mlekowego uzyskuje wyniki zgodne i powtarzalne, staje się poważnym wyzwaniem dla komercyjnych produktów Lactobacillus i Bifidobacterium.
Potencjalne korzyści
Pediococcus acidilactici ma szeroki zakres potencjalnych korzyści, które wciąż są badane. Jednakże jest on używany jako suplement probiotyczny w leczeniu zaparcia, biegunki, łagodzi stres, zwiększając reakcję immunologiczną wśród ptaków i małych zwierząt, badania na ludziach są wciąż ograniczone.
Pediococcus acidilactici jest znany z zapobiegania zasiedlania jelita przez patogeny tj. Shigella, Salmonella, Clostridium difficile i Escherichia coli.