Mastitis to groźne, zmniejszające wydajność krów mlecznych, zapalenie gruczołu wymion. Każdego roku schorzenie dotyka od 20% do 50% zwierząt. Jak rozpoznać je u bydła?
Jak wykryć mastitis?
Przy rozpoznawaniu mastitis niezwykle ważna jest obserwacja stada. Kliniczna odmiana zapalenia wymienia daje wyraźne objawy miejscowe: występuje opuchlizna, zaczerwienienie, twardnienie tkanek, ból i zwiększona wrażliwość na dotyk, a także zmiany w jakości otrzymywanego mleka — z tego powodu w diagnostyce mastitis istotne jest przedzdajanie. Niepokój hodowcy powinno wzbudzić mleko o wodnistej konsystencji i zmienionej barwie, z widoczną obecnością krwi, wydzieliny surowicznej i kłaczków. Co więcej, przy zapaleniu gruczołów mlecznych u krów występują objawy ogólne, takie jak brak apetytu, wzrost temperatury czy spadek wydajności mlecznej.
Subkliniczne zapalenie wymion
Choroba najczęściej występuje jednak w formie utajonej, bez widocznych gołym okiem objawów i zmian w wyglądzie wymion. Pierwszym symptomem, który może świadczyć o wystąpieniu subklinicznej formy zapalenia gruczołu mlekowego, jest zmiana zachowania zwierzęcia, np. przyjście krowy do dojni o innej godzinie niż zazwyczaj.
Skuteczną metodą rozpoznawania masitis w formie zarówno klinicznej, jak i podklinicznej jest Terenowy Odczyn Komórkowy. Badanie, popularnie zwane metodą tackową, polega na wlaniu mleka z każdego strzyka na czteroczęściową tackę i wymieszanie go ze specjalnym płynem do testowania mleka. Mieszanina zmienia kolor oraz konsystencję w zależności od ilości występujących w niej komórek somatycznych, pojawiających się w mleku, gdy organizm zwierzęcia walczy z zapaleniem.
Sposobem na zdiagnozowanie masitits jest badanie bakteriologiczne. Celem diagnostyki laboratoryjnej próbki mleka jest nie tylko rozpoznanie choroby, ale również identyfikacja przyczyn, jakie ją wywołały. Dzięki temu możliwe jest dobranie optymalnego sposobu leczenia.