Wśród włoskich specjałów olbrzymią popularnością cieszy się serek ricotta, zawierający o 30% więcej wapnia niż zwykły twaróg. Produkuje się go z serwatki, najczęściej po serach podpuszczkowych z mleka koziego lub krowiego, rzadziej owczego. Ma delikatny, wyśmienity smak oraz doskonale nadaje się zarówno na kanapki, jak i do ciast, farszów oraz klusek. Sprawdź, jakie są tajniki jego przygotowania oraz co zrobić, aby mieć pewność, że używane mleko jest najwyższej jakości.
Jak produkuje się ricottę?
Do produkcji ricotty potrzebny będzie kwasek cytrynowy. Należy rozpuścić go w wodzie. Następnie podgrzej serwatkę do około 90 – 93°C i zdejmij z ognia. Do podgrzanej serwatki dodaj rozcieńczony kwasek cytrynowy i dokładnie mieszaj przez około minutę. Po ostygnięciu należy przelać uzyskaną konsystencję na sitko wyłożone chustą serowarską. Na sitku ricotta powinna ociekać przez dwie godziny.
Co wpływa na smak ricotty?
Na smak ricotty mają wpływ dodawane do niej składniki, takie jak sól, przyprawy czy cukier, ale przede wszystkim liczy się jakość oraz smak samego mleka, które powinno być pozbawione antybiotyków. Dlatego jeśli jesteś hodowcą i dostarczasz mleko do skupu, zaopatrz się w oferowane przez nas Ballya Just testy. Wykrywają one antybiotyki z grupy betalaktamowej oraz tetracykliny. Proponowane przez nas testy przeprowadza się bardzo łatwo; wystarczy inkubować badaną próbkę mleka przez trzy minuty, następnie zanurzyć test i poddać siedmiominutowej inkubacji. Po upływie określonego czasu odczytaj wynik.
Co wchodzi w skład oprzyrządowania do przeprowadzania testów?
Oprócz samych testów polecamy także specjalne urządzenia do ich inkubacji, z ośmioma stanowiskami z oddzielnymi czterema timerami. Można na nich jednocześnie przeprowadzać badanie kilku próbek.